האם אוכל הוא האויב שלי?

את המאמר השבוע אני כותבת אחרי שבוע לא קל עם אבא שלי בבית חולים והתשובה שלי היא שאכן אוכל יכול להיות האויב שלך.

האוכל נועד למחייתנו וברור כי אנחנו לא יכולים להתקיים בלעדיו. אמר הרמב"ם: "לעולם לא יאכל האדם אלא כשהוא רעב, ולא ישתה אלא כשהוא צמא." ביהדות מוזכרת בכתבים תאוות האכילה האסורה, בנצרות זלילה הינה אחת משבעת החטאים.

מאז ומתמיד הובן כי אוכל, על אף היותו צורך מחייה בסיסי – יכול לגרום, בכמות מופרזת, לסכנה לגוף האדם. העולם בו אנחנו חיים גרם להשמנה להיות מגיפה, למעלה ממחצית אוכלוסיית העולם סובלת מהשמנת יתר, ואני מדגישה סובלת – השמנה נמצאת בקשר ישיר עם מחלות לב וכלי דם, סכרת וסרטן.

בפיסת הארץ הקטנה שלנו מדובר על כ-600,000 איש שסובלים מהשמנת יתר חולנית, חולנית משמעה שההשמנה גורמת להפרעות בתפקוד היום יומי וכי האדם הסובל מההשמנה הזאת איננו מוגדר כאדם בריא.

ועכשיו אחזור לבית החולים, עם אבא, בחדר עם אבא שכב אדם צעיר ונחמד אחרי ניתוח הצרת קיבה מאוד לא מוצלח, מעבר להתמודדות הבלתי אפשרית עם כישלון ההתערבות הכירורגית שבוצעה בגלל השמנת היתר החולנית שלו, נלוו למחלותיו סכרת ,לחץ דם והחלמה קשה ומיוסרת גם בשל העובדה שהגוף נושא עליו עומס משקל קיצוני.

לאדם הצעיר הזה הייתה בעיה אחת בחיים- אכילה מופרזת.

הסיבה היחידה שבגללה הוא אינו אדם בריא קשורה במשוואה אחת עם אוכל. אז ישבתי לי שם בבית החולים וכל מה שעלה לי בראש כמה אוכל יכול להיות גם האויב שלנו, תזונה לא בריאה ולא מאוזנת בפירוש יכולה לחולל מחלות.

אם אתם עונים על אחת מהשאלות הבאות בחיוב, רצוי לתפוס את היחס לאוכל בזמן ולפנות לייעוץ מקצועי:

אתם נוטים לאכול אכילה רגשית ולא מתוך רעב?

אתם אוכלים כמויות גדולות מהרגיל?

אתם אינכם אוכלים בשעות קבועות?

אתם נוטים לזלול בערבים מכל הבא ליד?

אתם כועסים על עצמכם כתוצאה מהאכילה שלכם מרבית הזמן?

כדי שבפעם הבאה שתישאלו את השאלה " האם אוכל הוא האויב שלי?" תוכלו לענות בשלילה.

הדס מרציאנו- תזונאית קלינית בגישה הטבעית

Hadas-tzona.co.il

בחרו מאמר נוסף לקריאה בנושא תזונה נכונה

אודות admin